Chamber Hall of Honor

ATHENA Leadership Award®

  • 2022: Laurie Butz – President/CEO, Capital Credit Union
  • 2021: Maria Van Laanen – President/CEO, Fox Cities Performing Arts Center
  • 2019: Heather Schimmers – Ascension Wisconsin
  • 2018 : Patti Habeck – Feeding America Eastern Wisconsin
  • 2017: Donna Gehl – Image Studios
  • 2016: Jean Long Manteufel – A-1 Moving & Storage
  • 2015 : Lisa Cruz – Red Shoes PR
  • 2014: Margaret LeBrun, Insight Publications
  • 2013: Beth Davis, Community First Credit Union
  • 2012: Monica Vomastic, Landmark Staffing Resources Inc.
  • 2011: Kathi Seifert, Katapult, LLC
R3 7201 e1675197145657
R3 7222 e1675197197287

Business Leader Hall of Fame Inductees

  • 2022: Terry Timm – Senior Vice President Product Manufacturing and Operations at Thrivent
  • 2021: Tom Wiltzius – President, Wiltzius Associates, LLC
  • 2019: Denny Lamers – McMahon Associates; Rollie Stephenson – Faith Technologies
  • 2018: Walter Keller – Keller, Inc.
  • 2017: Debra Michiels – Fox Banquets & Rivertyme Catering; Thomas Prosser – Dunsirn Partners, LLC
  • 2016: Cody Splitt – Attorney; Walt Rugland – Thrivent Financial
  • 2015: John Bergstrom – Bergstrom Corporation; Richard “Dick” Bergstrom – Bergstrom Corporation
  • 2014: John Bykowski – SECURA Insurance; Leota Ester – Landmark the Staffing Resource; Dave Voss – Miron Construction
  • 2013: Oscar C. Boldt – The Boldt Company; Catherine Tierney – Community First Credit Union
  • 2012: Paul Hoffman – Hoffman; Bob Keller – J.J. Keller & Associates; Kathi Seifert – Katapult, LLC
  • 2011: William R. Bassett – Bassett Mechanical; Joyce Bytof – Coldwell Banker The Real Estate Group, Inc.; John Pfefferle – Pfefferle Companies, Inc.

Business of the Year

  • 2022: Milis Flatwork, CarePatrol Fox Cities
  • 2021: Sure-Dry, Menasha Corporation, Weidert Group
  • 2020: Fox Cities Performing Arts Center, Fox Cities Sign
  • 2019: Tundraland Home Improvements, The Chiropractic Advantage, Neenah Foundry
  • 2018: Best Western Premier Bridgewood Resort Hotel & Conference Center, ABT Foundation Solutions, Inc., JP Graphics, Inc.
  • 2017: McMAHON Associates, Inc., CopperLeaf Boutique Hotel & Spa
  • 2016: Amerequip, Good Company Restaurant Group, Miron Construction, Weidert Group
  • 2015: Menasha Corporation, Alpha-Prime, McClone and Midwest Restoration 
  • 2014: Advanced Physical Therapy, Frank’s Pizza, Galloway Company, Jewelers Mutual, Valley Bakers
52502853583 fffccf79f3 k e1675198054106
52502852778 3e4489e39f k e1675198019452
52502771145 aa6f68eae5 k e1675197916592
52502573739 c1f554cc0f k e1675197973216

Company Innovation Award

  • 2022: Jewelers Mutual Group, Proceed.app
  • 2021: C3 Corporation, A2Z Design
  • 2020: Sure-Dry Basement Systems, Appleton International Airport
  • 2019: The Boldt Company, clearTREND Research, LLC
  • 2018: Blue Door Consulting
  • 2017: Miron Construction Co., Inc., Make I.T. SOAR  A Program of SOAR Fox Cities
  • 2016: Crane Engineering, BConnected, LLC
  • 2015: AeroInnovate
  • 2014: Optimal Digital Marketing, Omni Resources

 Corporate Citizen / Leadership

  • 2022: Winch Financial
  • 2020: Community First Credit Union, Wisconsin Veterans Village Association
  • 2019: Fox Communities Credit Union, American National Bank Fox Cities
  • 2018: Hoffman Planning, Design & Construction, Inc., A2Z Design, LLC
  • 2017: Miller Electric Mfg. Co., The Family-91.9 FM
  • 2016: SECURA Insurance, Old Glory Honor Flight
  • 2015: Innovative Services, Inc. and Stellar Blue Technologies
  • 2014: United Way, US Venture
52502302471 54d154906f k 1
R3 7063 e1675197247997

Gus A. Zuehlke Distinguished Service Award

  • 2022: Dennis Jochman – President/Co-Owner, Bechard Group
  • 2021: Sharon Hulce – President/CEO, Employment Resource Group Inc.
  • 2019: Susan May – Fox Valley Technical College
  • 2018: Catherine Tierney – Community First Credit Union
  • 2017: Kathi Seifert – Katapult, LLC
  • 2016: Richard Batley – R.B. Batley Hospitality
  • 2015: Jon Stellmacher – Thrivent Financial
  • 2014: Walter S. Rugland – Thrivent Financial
  • 2013: John Bykowski – SECURA Insurance
  • 2012: O.C. Boldt – The Boldt Group
  • 2011: John F. Bergstrom – Bergstrom Automotive

Joyce Bytof Exceptional Mentor Award

  • 2022: Marcia Erdman – Marketing Manager, First American Title
  • 2021: Irene Strohbeen – Entrepreneur in Residence, Lawrence University
  • 2019: Sherry Coley – Davis & Kuelthau, s.c.
  • 2018: Joanne Fischer – Telecom Insites LLC
  • 2017: Donald Herrmann – Herrmann Advantage Consulting, LLC
  • 2016: Tom Wiltzius – Wiltzius Associates
  • 2015: Tony Busch – Priora Cash Flow Management, LLC
  • 2014 : Kathi Seifert – Katapult, LLC
  • 2013 : Kathy Westover – SOFTSPAN
  • 2012 : Beth Davis – Community First Credit Union
  • 2011: Mary Harp-Jirschele – J. J. Keller Foundation, Inc.
R3 7070 e1675197288902
52502773385 2153693391 k

Rising Star Award

  • 2022: Whisk & Arrow Sugar Studio
  • 2021: Prepd, McFleshmans Brewing Co.
  • 2020: Little Critter Pediatric Dentistry 
  • 2019: NOVO Health
  • 2018: JumpStart Auto Repair
  • 2017: Inspire Spa
  • 2016: Candeo Creative
  • 2015: R3NEW, LLC, Nutritional Healing, LLC and Green Gecko, Inc. 
  • 2014: J&J Machine, BConnected, Wisconsin Self Storage

2022 Future 15 Young Professionals

  • Vaya Lauren Jones – Social Determinants of Health Lead & District 10 Alderperson – ThedaCare and City of Appleton
  • Kristen Gondek – Executive Director – People of Progression
  • Nick Ross – Advocate – Diverse & Resilient
  • Mike Slowinski – Superintendent – Kaukauna Area School District
  • Jacob Martin – High School Band Director – Kaukauna Area School District
  • Katie Kleman – Product Specialist – Miller Electric
  • Meghan Cash – Community Resource Unit Supervisor and Public Information Officer – Appleton Police Department
  • Amanda Chavez – Owner and Publisher – Go Valley Kids (Wisco Fam)
  • Tom Lee – IT Supervisor – SECURA Insurance Company
  • Elizabeth Blohm – Marketing Manager – Miron Construction Co., Inc.
  • Scott Jensen – Sales Manager – Hosking Insurance Agency, Inc.
  • Seth Merrill – Director of Business Development – Wisconsin Timber Rattlers
  • Joshua Hopkins – Behavioral Health Officer – Outagamie County Sheriff’s Office
  • Jennifer Busch – Senior Service and Program Specialist – Community First Credit Union
  • Teresa Knuth – Commercial Real Estate Advisor – NAI Pfefferle

 

The 2022 Young Professional of the Year will also be honored: Ryan Lonergan, Veteran Advocate, Podcast Host of Fragout Podcast, and owner of Wisconsin Veteran, LLC.

IMG 7182 e1670017463901

Chamber Hall of Honor awards not currently presented

Champion of the Chamber Award

  • 2019: Beth Davis – Community First Credit Union; Sharon Hulce – Employment Resource Group, Inc.
  • 2018: Scott Jensen – Wisconsin Herd
  • 2017: Richard Parks – Modern Woodmen of America
  • 2016 : Patrick Minskey – Edward Jones
  • 2015 : Les Van Ornum – Merchants’ Choice Card Services, LLC
  • 2014: Dennis Jochman – Bechard Group
  • 2013 : Ron Zahn – Coldwell Banker The Real Estate Group
  • 2012: Debra Michiels – Fox Banquets Rivertyme Catering
  • 2011 : Tim Higgins – Owner, ChiRho Services

Entrepreneur of the Year Award

  • 2020: Patti Purcell – Writing by Design
  • 2018: Kimberly Stoeger – Nutritional Healing, LLC
  • 2017: Doris & Alice Ng – GingeRootz Asian Grille
  • 2016: Dave Willems – Willems Marketing and Events
  • 2015: Brian Gottlieb – Tundraland
  • 2014 : Jim Bere – Alta Resources
  • 2013: Debra Michiels – Fox Banquets Rivertyme Catering
  • 2012: Rollie Stephenson – Faith Technologies, Inc.
  • 2011: Kevin Eismann – Epiphany Law, LLC 

Exemplary Marketing Performance

  • 2019: Coalesce Marketing and Design
  • 2018: Security Luebke Roofing, Nutritional Healing, LLC
  • 2017: Verve, a Credit Union, Appleton Ice, Inc.
  • 2016: Tundraland, A-mazing Events
  • 2015: Fox Valley Technical College and SOAR Fox Cities
  • 2014: Petit & Dommershausen, Affinity Medical Group