Celebrate Fox Cities Annual Dinner

The Fox Cities Chamber of Commerce’s awards gala is growing!

New for 2021, we’ll celebrate a wide variety of Fox Cities business achievement at one large-scale, in-person event: Celebrate Fox Cities.

Save the date! Thursday, Oct. 14, 2021 will be an evening to remember as leaders from across our community gather at the Red Lion Paper Valley Hotel for a new event that combines the spirit of the Chamber’s Pinnacle Awards Gala, annual Business Awards, and Report to the Community into a single, must-attend dinner and celebration.

Some of the Fox Cities' most prestigious business and leadership awards will be presented, along with a presentation of the Chamber's annual update on goals and priorities, and a memorable keynote address designed to entertain and inspire. Eat, drink, and be merry at the new-look Celebrate Fox Cities Annual Dinner as the Fox Cities social calendar gets back to in-person business this fall.

More details to come; stay tuned!

The last Chamber Business Awards were presented in fall 2020 in virtual format, but we're excited to combine these awards into our new event for 2021. Relive the 2020 celebration and get more information about our most recent award recipients below.

LEARN MORE ABOUT OUR 2020 BUSINESS AWARDS RECIPIENTS

For more information, please contact Katie Gaffney at kgaffney@foxcitieschamber.com.


            

ALL-TIME AWARDS RECIPIENTS

Athena® Leadership Award

2019 Recipient: Heather Schimmers - Chief Nursing Officer, Ascension Wisconsin

2018 Recipient: Patti Habeck - President, Feeding America Eastern Wisconsin

2017 Recipient: Donna Gehl - President, Image Studios

2016 Recipient: Jean Long Manteufel - Owner, A-1 Moving & Storage

2015 Recipient: Lisa Cruz - Owner, Red Shoes PR

2014 Recipient: Margaret LeBrun, Insight Publications

2013 Recipient: Beth Davis, Community First Credit Union

2012 Recipient: Monica Vomastic, Landmark Staffing Resources Inc.

2011 Recipient: Kathi Seifert, Katapult, LLC


Business Leader Hall of Fame Inductees

2019: Denny Lamers - Chairman of the Board, McMahon Associates; Rollie Stephenson - Chairman of the Board, Faith Technologies

2018: Walter Keller - Founder (retired), Keller, Inc.

2017: Debra Michiels - Owner, Fox Banquets & Rivertyme Catering (retired); Thomas Prosser - Partner, Dunsirn Partners, LLC

2016: Cody Splitt - Attorney (retired); Walt Rugland - Executive Vice President, Thrivent Financial (retired)

2015: John Bergstrom - Chairman and CEO, Bergstrom Corporation; Richard "Dick" Bergstrom - Vice Chairman, Bergstrom Corporation

2014: John Bykowski - SECURA Insurance; Leota Ester - Landmark the Staffing Resource; Dave Voss - Miron Construction

2013: Oscar C. Boldt - The Boldt Company; Catherine Tierney - Community First Credit Union

2012: Paul Hoffman - Hoffman; Bob Keller - J.J. Keller & Associates; Kathi Seifert - Katapult, LLC

2011: William R. Bassett - Chairman of the Board, Bassett Mechanical; Joyce Bytof - Chairman & CEO, Coldwell Banker The Real Estate Group, Inc.; John Pfefferle - Chairman, Pfefferle Companies, Inc.


Champion of the Chamber Award

2019 Recipient: Beth Davis - Vice President of Business Development, Community First Credit Union; Sharon Hulce - President/CEO, Employment Resource Group, Inc.

2018 Recipient: Scott Jensen - Director of Marketing & Digital, Wisconsin Herd

2017 Recipient: Richard Parks - Regional Director, Modern Woodmen of America

2016 Recipient: Patrick Minskey - Advisor, Edward Jones

2015 Recipient: Les Van Ornum - Founder, Merchants' Choice Card Services, LLC

2014 Recipient: Dennis Jochman - Bechard Group

2013 Recipient: Ron Zahn - Coldwell Banker The Real Estate Group

2012 Recipient: Debra Michiels - Fox Banquets Rivertyme Catering

2011 Recipient: Tim Higgins - Owner, ChiRho Services


Entrepreneur of the Year Award

2018 Recipient: Kimberly Stoeger - Owner/Clinical Nutritionist, Nutritional Healing, LLC

2017 Recipient: Doris & Alice Ng - Co-owners, GingeRootz Asian Grille

2016 Recipient:Dave Willems - CEO and Principal, Willems Marketing and Events

2015 Recipient: Brian Gottlieb - Owner, Tundraland

2014 Recipient: Jim Bere - Alta Resources

2013 Recipient: Debra Michiels - Fox Banquets Rivertyme Catering

2012 Recipient: Rollie Stephenson - Faith Technologies, Inc.

2011 Recipient: Kevin Eismann - Owner, Epiphany Law, LLC


Gus A. Zuehlke Distinguished Service Award

2019 Recipient: Dr. Susan May - President/CEO Fox Valley Technical College

2018 Recipient: Catherine Tierney - President/Chief Executive Officer, Community First Credit Union

2017 Recipient: Kathi Seifert - President, Katapult, LLC

2016 Recipient: Richard Batley - President, R.B. Batley Hospitality

2015 Recipient: Jon Stellmacher - Retired Senior Vice President, Thrivent Financial

2014 Recipient: Walter S. Rugland - EVP, Thrivent Financial (retired)

2013 Recipient: John Bykowski - SECURA Insurance

2012 Recipient: O.C. Boldt - The Boldt Group

2011 Recipient: John F. Bergstrom - Chairman & CEO, Bergstrom Automotive


Joyce Bytof Exceptional Mentor Award

2019 Recipient: Sherry Coley - Attorney, Davis & Kuelthau, s.c.

2018 Recipient: Joanne Fischer - President, Telecom Insites LLC

2017 Recipient: Donald Herrmann - President, Herrmann Advantage Consulting, LLC

2016 Recipient: Tom Wiltzius - President, Wiltzius Associates

2015 Recipient: Tony Busch - Managing Member, Priora Cash Flow Management, LLC

2014 Recipient: Kathi Seifert - Katapult, LLC

2013 Recipient: Kathy Westover - SOFTSPAN

2012 Recipient: Beth Davis - Community First Credit Union

2011Recipient: Mary Harp-Jirschele - Executive Director, J. J. Keller Foundation, Inc.


Young Professional of the Year Award

2019 Recipient: Lindsay Fenlon - CEO, Big Brothers Big Sisters East Central Wisconsin

2018 Recipient: Brad Cebulski - President, BConnected, LLC

2017 Recipient: Nathan Litt - Account Director, Quill Creative

2016 Recipient: Alison Mayer - Corporate Communications Specialist, US Venture

2015 Recipient: Robyn Gruner - Director, External Affairs, AT&T

2014 Recipient: Jason Henderson, Orchard Financial, LLC

2013 Recipient: John Weyenberg, Greater Fox Cities Habitat for Humanity

2012 Recipient: Kip Golden, Miron Construction Co., Inc.

2011 Recipient: Sarah Schneider (was with Schenck at the time)


Business of the Year

Recognizes businesses for outstanding performance, growing and/or increasing jobs, increasing sales, overcoming adversity and community contributions.

2020 Recipients: Fox Cities Performing Arts Center, Fox Cities Sign

2019 Recipients: Tundraland Home Improvements, The Chiropractic Advantage, Neenah Foundry

2018 Recipients: Best Western Premier Bridgewood Resort Hotel & Conference Center, ABT Foundation Solutions, Inc., JP Graphics, Inc.

2017 Recipients: McMAHON Associates, Inc., CopperLeaf Boutique Hotel & Spa

2016 Recipients: Amerequip, Good Company Restaurant Group, Miron Construction, Weidert Group

2015 Recipients: Menasha Corporation, Alpha-Prime, McClone and Midwest Restoration 

2014 Recipients: Advanced Physical Therapy, Frank's Pizza, Galloway Company, Jewelers Mutual, Valley Bakers


Rising Star

Recognizes relatively new "up and coming" small businesses with a unique blend of vision, energy, perseverance and skill. It is for ventures that have been in business less than five years, and has had a strong start with the potential for growing into a prosperous enterprise in the future.

2020 Recipient: Little Critter Pediatric Dentistry 

2019 Recipient: NOVO Health

2018 Recipient: JumpStart Auto Repair

2017 Recipient: Inspire Spa

2016 Recipient: Candeo Creative

2015 Recipients: R3NEW, LLC, Nutritional Healing, LLC and Green Gecko, Inc. 

2014 Recipients: J&J Machine, BConnected, Wisconsin Self Storage


Entrepreneur of the Year

Recognizes an individual who, through his/her own risk and initiative, has established a thriving and successful business. (This award was previously recognized at the annual Pinnacle Awards Gala.)

2020 Recipient: Patti Purcell - President/Owner, Writing by Design

2018 Recipient: Kimberly Stoeger - Owner/Clinical Nutritionist, Nutritional Healing, LLC

2017 Recipient: Doris & Alice Ng - Co-owners, GingeRootz Asian Grille

2016 Recipient: Dave Willems - CEO and Principal, Willems Marketing and Events

2015 Recipient: Brian Gottlieb - Owner, Tundraland

2014 Recipient: Jim Bere - Alta Resources


Company Innovation

Acknowledges organizations that identify opportunities and execute creative-thinking and calculated risk-taking to bring innovation to the marketplace.

2020 Recipients: Sure-Dry Basement Systems, Appleton International Airport

2019 Recipients: The Boldt Company, clearTREND Research, LLC

2018 Recipient: Blue Door Consulting

2017 Recipients: Miron Construction Co., Inc., Make I.T. SOAR  A Program of SOAR Fox Cities

2016 Recipients: Crane Engineering, BConnected, LLC

2015 Recipient: AeroInnovate

2014 Recipients: Optimal Digital Marketing, Omni Resources 


Exemplary Marketing Performance

Recognizes organizations that have taken risks around their marketing and promotional practices that have ultimately improved revenue, communication, customer relationships, market share or visibility.

2019 Recipient: Coalesce Marketing and Design

2018 Recipients: Security Luebke Roofing, Nutritional Healing, LLC

2017 Recipients: Verve, a Credit Union, Appleton Ice, Inc.

2016 Recipients: Tundraland, A-mazing Events

2015 Recipients: Fox Valley Technical College and SOAR Fox Cities

2014 Recipients: Petit & Dommershausen, Affinity Medical Group


Corporate Citizen / Leadership

Recognizes organizations with a philosophy of giving and community involvement that have made significant differences in the health and well-being of the Fox Cities. The award encourages and supports corporate social responsibility and community leadership.

2020 Recipients: Community First Credit Union, Wisconsin Veterans Village Association

2019 Recipients: Fox Communities Credit Union, American National Bank Fox Cities

2018 Recipients: Hoffman Planning, Design & Construction, Inc., A2Z Design, LLC

2017 Recipients: Miller Electric Mfg. Co.,The Family-91.9 FM

2016 Recipients: SECURA Insurance, Old Glory Honor Flight

2015 Recipients: Innovative Services, Inc. and Stellar Blue Technologies

2014 Recipients: United Way, US Venture


 

 

Top