Chamber Professional Leadership Awards

Nominations open June 21!
Deadline extended to Aug. 13

Nominations are open through Aug. 13 for the Fox Cities Chamber of Commerce's highest honors recognizing business and professional excellence in the Fox Cities region. Nominate an outstanding Fox Cities leader for these distinguished awards, which will be selected by a Chamber-appointed committee and announced to the public on Friday, Oct. 1. Four of this year’s honorees will also be recognized on stage at the Chamber’s new Celebrate Fox Cities Annual Dinner Oct. 14 in Appleton: the ATHENA Leadership Award®, Small Business of the Year, Large Business of the Year, and this year’s inductee into the Fox Cities Business Leader Hall of Fame. 

For more information, please contact Kristen Greiner at kgreiner@foxcitieschamber.com

NOMINATION FORM


All-Time Awards Recipients
Current Awards 

ATHENA Leadership Award®

2019 Recipient: Heather Schimmers - Ascension Wisconsin

2018 Recipient: Patti Habeck - Feeding America Eastern Wisconsin

2017 Recipient: Donna Gehl - Image Studios

2016 Recipient: Jean Long Manteufel - A-1 Moving & Storage

2015 Recipient: Lisa Cruz - Red Shoes PR

2014 Recipient: Margaret LeBrun, Insight Publications

2013 Recipient: Beth Davis, Community First Credit Union

2012 Recipient: Monica Vomastic, Landmark Staffing Resources Inc.

2011 Recipient: Kathi Seifert, Katapult, LLC


Business Leader Hall of Fame Inductees

2019: Denny Lamers - McMahon Associates; Rollie Stephenson - Faith Technologies

2018: Walter Keller - Keller, Inc.

2017: Debra Michiels - Fox Banquets & Rivertyme Catering; Thomas Prosser - Dunsirn Partners, LLC

2016: Cody Splitt - Attorney; Walt Rugland - Thrivent Financial

2015: John Bergstrom - Bergstrom Corporation; Richard "Dick" Bergstrom - Bergstrom Corporation

2014: John Bykowski - SECURA Insurance; Leota Ester - Landmark the Staffing Resource; Dave Voss - Miron Construction

2013: Oscar C. Boldt - The Boldt Company; Catherine Tierney - Community First Credit Union

2012: Paul Hoffman - Hoffman; Bob Keller - J.J. Keller & Associates; Kathi Seifert - Katapult, LLC

2011: William R. Bassett - Bassett Mechanical; Joyce Bytof - Coldwell Banker The Real Estate Group, Inc.; John Pfefferle - Pfefferle Companies, Inc.


Business of the Year

2020 Recipients: Fox Cities Performing Arts Center, Fox Cities Sign

2019 Recipients: Tundraland Home Improvements, The Chiropractic Advantage, Neenah Foundry

2018 Recipients: Best Western Premier Bridgewood Resort Hotel & Conference Center, ABT Foundation Solutions, Inc., JP Graphics, Inc.

2017 Recipients: McMAHON Associates, Inc., CopperLeaf Boutique Hotel & Spa

2016 Recipients: Amerequip, Good Company Restaurant Group, Miron Construction, Weidert Group

2015 Recipients: Menasha Corporation, Alpha-Prime, McClone and Midwest Restoration 

2014 Recipients: Advanced Physical Therapy, Frank's Pizza, Galloway Company, Jewelers Mutual, Valley Bakers


Rising Star Award

2020 Recipient: Little Critter Pediatric Dentistry 

2019 Recipient: NOVO Health

2018 Recipient: JumpStart Auto Repair

2017 Recipient: Inspire Spa

2016 Recipient: Candeo Creative

2015 Recipients: R3NEW, LLC, Nutritional Healing, LLC and Green Gecko, Inc. 

2014 Recipients: J&J Machine, BConnected, Wisconsin Self Storage


Gus A. Zuehlke Distinguished Service Award

2019 Recipient: Susan May - Fox Valley Technical College

2018 Recipient: Catherine Tierney - Community First Credit Union

2017 Recipient: Kathi Seifert - Katapult, LLC

2016 Recipient: Richard Batley - R.B. Batley Hospitality

2015 Recipient: Jon Stellmacher - Thrivent Financial

2014 Recipient: Walter S. Rugland - Thrivent Financial

2013 Recipient: John Bykowski - SECURA Insurance

2012 Recipient: O.C. Boldt - The Boldt Group

2011 Recipient: John F. Bergstrom - Bergstrom Automotive


Joyce Bytof Exceptional Mentor Award

2019 Recipient: Sherry Coley - Davis & Kuelthau, s.c.

2018 Recipient: Joanne Fischer - Telecom Insites LLC

2017 Recipient: Donald Herrmann - Herrmann Advantage Consulting, LLC

2016 Recipient: Tom Wiltzius - Wiltzius Associates

2015 Recipient: Tony Busch - Priora Cash Flow Management, LLC

2014 Recipient: Kathi Seifert - Katapult, LLC

2013 Recipient: Kathy Westover - SOFTSPAN

2012 Recipient: Beth Davis - Community First Credit Union

2011Recipient: Mary Harp-Jirschele - J. J. Keller Foundation, Inc.


Company Innovation Award

2020 Recipients: Sure-Dry Basement Systems, Appleton International Airport

2019 Recipients: The Boldt Company, clearTREND Research, LLC

2018 Recipient: Blue Door Consulting

2017 Recipients: Miron Construction Co., Inc., Make I.T. SOAR  A Program of SOAR Fox Cities

2016 Recipients: Crane Engineering, BConnected, LLC

2015 Recipient: AeroInnovate

2014 Recipients: Optimal Digital Marketing, Omni Resources 


All-Time Awards Recipients
Awards not currently presented

Exemplary Marketing Performance

2019 Recipient: Coalesce Marketing and Design

2018 Recipients: Security Luebke Roofing, Nutritional Healing, LLC

2017 Recipients: Verve, a Credit Union, Appleton Ice, Inc.

2016 Recipients: Tundraland, A-mazing Events

2015 Recipients: Fox Valley Technical College and SOAR Fox Cities

2014 Recipients: Petit & Dommershausen, Affinity Medical Group


Corporate Citizen / Leadership

2020 Recipients: Community First Credit Union, Wisconsin Veterans Village Association

2019 Recipients: Fox Communities Credit Union, American National Bank Fox Cities

2018 Recipients: Hoffman Planning, Design & Construction, Inc., A2Z Design, LLC

2017 Recipients: Miller Electric Mfg. Co., The Family-91.9 FM

2016 Recipients: SECURA Insurance, Old Glory Honor Flight

2015 Recipients: Innovative Services, Inc. and Stellar Blue Technologies

2014 Recipients: United Way, US Venture


Champion of the Chamber Award

2019 Recipient: Beth Davis - Community First Credit Union; Sharon Hulce - Employment Resource Group, Inc.

2018 Recipient: Scott Jensen - Wisconsin Herd

2017 Recipient: Richard Parks - Modern Woodmen of America

2016 Recipient: Patrick Minskey - Edward Jones

2015 Recipient: Les Van Ornum - Merchants' Choice Card Services, LLC

2014 Recipient: Dennis Jochman - Bechard Group

2013 Recipient: Ron Zahn - Coldwell Banker The Real Estate Group

2012 Recipient: Debra Michiels - Fox Banquets Rivertyme Catering

2011 Recipient: Tim Higgins - Owner, ChiRho Services


Entrepreneur of the Year Award

2020 Recipient: Patti Purcell - Writing by Design

2018 Recipient: Kimberly Stoeger - Nutritional Healing, LLC

2017 Recipient: Doris & Alice Ng - GingeRootz Asian Grille

2016 Recipient: Dave Willems - Willems Marketing and Events

2015 Recipient: Brian Gottlieb - Tundraland

2014 Recipient: Jim Bere - Alta Resources

2013 Recipient: Debra Michiels - Fox Banquets Rivertyme Catering

2012 Recipient: Rollie Stephenson - Faith Technologies, Inc.

2011 Recipient: Kevin Eismann - Epiphany Law, LLC 

Top